Működik az orosz kapitalizmus: szétverték a bányászok tüntetését
Az oroszországi Mezsdurecsenszkben május 9-e a gyász napja volt, a bányarobbanás 66 bányász életét oltotta ki. A tragédia megrázta az egész országot, mindenki a felelősök kutatásába kezdett. A bányászok múlt csütörtökön gyűltek össze, hogy elmagyarázzák a lakosságnak, mi is történt valójában, mik a tragédia valós okai.
Hiszen a Raszpadszkaja bánya papíron ugyan Oroszország talán legkorszerűbben felszerelt ilyen létesítménye, de mivel a bányászok szerény teljesítménybért és nem – mint Nyugaton mindenütt – órabért kapnak, az igazgatóság igen gyakran figyelmen kívül hagyja a biztonsági berendezések jelzéseit, sőt, kikapcsoltatja a műszereket.
Oroszországban 36-szor nagyobb a bányászok „halandósága”, mint az Egyesült Államokban, százmillió tonna szén felhozatala átlagban 110 ember életébe kerül.
A bányászok találkozni akartak a kemerovói körzet kommunista képviselőjével, Nyina Osztanyinával. A politikust azonban a rendőrség mondvacsinált okokkal feltartóztatta, egy autóbalesetet provokálva nem engedte be a városba.
Másnap a bányászok lezárták a vasúti síneket. A rendőrség különleges alakulatai erre támadásba lendültek, tucatnyian sérültek meg, 28 bányászt pedig őrizetbe vettek.
Aman Tulejev, a Kemerovói terület kormányzója tévébeszédben provokátoroknak nevezte a munkásokat. A kormányzó egyébként korábban kommunista színekben politizált, ám a kormányzói pozíció meggyőzte, hogy a Kremlnek és nem a kisembereknek, választóinak kell megfelelnie.
Az orosz rendőrattak ellen a világ több mint negyven kommunista és munkáspártja tiltakozott, köztük a Magyar Kommunista Munkáspárt is.
|