A Komintern
Mielőtt tovább mennénk a magyar munkásmozgalom két világháború közötti történelmének tanulmányozásában, egy pillanatra meg kell állnunk a kommunista pártok együttműködése, a Komintern kérdésénél, ami nélkül nem érthető a magyar párt története sem.
Világforradalom
A világforradalom eszméje a munkásmozgalom egyik legszebb eszméje. A tőke világméretekben szervezkedik, legyőzni csak akkor lehet, ha a munkásság is világméretekben szervezi meg erőit. 1917. november 7-én Oroszországban győz a szocialista forradalom. Az orosz kommunisták kezdettől fogva úgy vélik, hogy a forradalomnak világméretekben kell folytatódnia. Részben azért, mert ez a világ dolgozóinak érdeke, részben azért is, mert a tőke könnyen szétzúzhatja a szocializmust, ha csupán egy országban létezik.
Sztálin és Dimitrov 1936-ban a Kremlben
|
A világforradalom elősegítésére hozzák létre 1919. március 4-én Moszkvában a III. Kommunista Internacionálét, közismert rövidítésével a Kominternt. A szervezet feladata a világforradalom elősegítése, és ennek érdekében kommunista szervezetek létrehozása a világ lehető legtöbb országában. A jelenleg is létező kommunista pártok többsége az 1920-as években jön létre a Komintern biztatására és aktív segítségével.
A Komintern hátterében két dolog áll, amely megismételhetetlenné teszi e szervezetet. Az egyik a Szovjetunió, mint szocialista állam politikai, anyagi, katonai segítsége. A másik a világforradalom eszméje.
Sztálin, aki Lenin halála után az orosz kommunisták vezetője lesz, a világforradalom híve, csakúgy, mint Lenin. Lenin számára a békés egymás mellett élés átmeneti kompromisszum: most nincs erőm legyőzni a kapitalizmust, de a célt nem adom fel. Sztálin támogatja a Kominternt. 1943-ban ugyan gesztust tesz az antifasiszta koalíció tőkés tagjainak, és feloszlatják a Kominternt, de ekkora már rendelkeznek a világforradalom hatékony új eszközével, a győzelmesen előretörő Vörös Hadsereggel.
Hruscsov az 1960-as években majd lemond a világforradalom eszméjéről, és a békés egymás mellett élést célnak nyilvánítja, kijelentve, hogy a kapitalizmus és a szocializmus viszonyát békés verseny dönti el. Brezsnyev némileg ügyetlenül, de visszatér a világforradalom eszméjéhez. Gorbacsov „új gondolkodása” a szocializmus céljainak feladását jelenti. Visszaadja a második világháborúban megszerzett területeket, tönkreteszi a szovjet fegyveres erőket, kiszolgáltatja a szocialista országokat a tőkés erőknek, utat nyit a tőkés ellenforradalmak előtt.
Harcban a tőke ellen
A Komintern nem egyszerűen a kommunista pártok együttműködésének fóruma, hanem egy világpárt. Az egyes nemzeti pártokat e világpárt szekcióinak tekintik. Manapság a kommunista mozgalomban pontosan ezt a gyakorlatot bírálják, elfelejtve, hogy a Komintern egészen más történelmi helyzetben jött létre, s a mai pártok aligha léteznének, ha akkor nincs a Komintern.
A Komintern feladata volt a pártok politikai, eszmei irányvonalának kidolgozása, megszilárdítása. Ekkoriban a kommunista mozgalom kevés tapasztalattal rendelkezik, az egyes pártok sok hibát követnek el. Az 1920-as években sok párt éppen a világforradalom eszméjéből kiindulva tagadja az aprómunka jelentőségét, elutasítja a munkát a szakszervezetekben, a civilszervezetekben, kitartó munka helyett forradalmi rohamot
hirdetnek, aminek azonban nincs realitása. Lenin ezt nevezi a kommunizmus gyermekbetegségének. A Komintern segít abban, hogy a pártok kigyógyuljanak belőle.
A Komintern vállalkozott a kommunista pártok kádereinek kiképzésére, az illegális és a legális munka szabályainak megtanítására. Gondoljunk csak bele! Ekkoriban csak az orosz kommunisták rendelkeznek ilyen tapasztalattal. Sallai Imrét és Fürst Sándort is részben a magyar kommunisták, részben a Komintern szakemberei készítik fel.
A Komintern teremti elő a kommunista pártok tevékenységéhez szükséges pénzt is. Ez nem kevés pénz. A magyar viszonyok között például az illegális munkára küldött kommunistáknak megfelelő legendát kell biztosítani. Ez azt jelenti, hogy olyan életkörülményeket, lakást, fizetést, ruházatot kell biztosítani, ami akkoriban, mondjuk, egy banki alkalmazottra vagy egy munkásra jellemző. A lakást illik havonta változtatni. Az illegális találkozókat nem lehet nyilvános helyen tartani, ehhez illegális lakások kellenek. Mindez sok pénz.
A Kominternnek fontos szerepe van a szolidaritási akciók szervezésében, amelyek hátterét a szovjet állam adja. Így kerülnek ki Horthy börtönéből az 1920-as években a Tanácsköztársaság vezetői, majd 1940-ben Rákosi Mátyás is. A Komintern segít abban, hogy Georgi Dimitrov sikeresen védje önmagát abban a perben, amit a náci Németországban indítanak ellene.
A Komintern gyűjti a pártok tevékenységéhez szükséges információkat, azaz hírszerzéssel foglalkozik, és a Komintern védi a pártokat a provokátoroktól, rendőrségi ügynököktől, besúgóktól. Sokan ezt ma értetlenséggel fogadják, elfelejtve, hogy a pártok ellen a tőkés országok nagy tapasztalatokkal rendelkező rendőrségei és egyéb szolgálatai küzdöttek, s rengeteg volt a lebukás.
A Komintern és a szovjet állam illetékes szerveinek segítsége kell ahhoz is, hogy 1930-ban leleplezzék Oancz Józsefet, a KMP Politikai Bizottságának fiatal tagját, akit a magyar rendőrség besúgóként beszervezett.
Egy időben a Komintern katonai-konspirációs részlegének vezetője az akkoriban 30-as éveiben járó Jan Karlovics Berzin. Születését tekintve lett, már részt vesz az 1905-ös forradalomban. Nyolc évet ül a cári börtönökben. 1917-ben Lenin testőrségségének parancsnoka. Az ő irányítása alatt lesz legendás hírszerzővé Richard Sorge. Ő indítja útjára a Vörös Zenekart, köztük a mi Radó Sándorunkat is. Kitűnő forradalmár, akinek sokat köszönhet a Szovjetunió, és a nemzetközi kommunista mozgalom is. Méltatlanul lesz a sztálini időszak áldozatává.
Forradalmárok a Komintern élén
A Komintern első elnöke 1919-1926 között Grigorij Jevszenyijevics Zinovjev, aki egyben a bolsevik párt pétervári szervezetének feje is. Zinovjev ekkor még alig múlt negyven. Zsidó családból származik. A szovjet korszak egyik legtehetségesebb szónoka, szinte néptribun.
1926-ban Nyikolaj Ivanovics Buharin veszi át e tisztséget. Ekkor 38 éves. A Pravda főszerkesztője. Buharin egyike azoknak, akik a legszorosabb kapcsolatban állnak Sztálinnal. Elméletileg igen felkészült, majd ő lesz az egyik szerzője a szovjet alkotmánynak. Sztálin és Buharin nézetei azonban eltérnek a forradalom további tennivalóit tekintve. A világforradalom nem következik be, s ebben a helyzetben Buharin úgy véli, hogy a kispolgárságra, a parasztságra kell helyezni a hangsúlyt, éppen ezért szorgalmazza a kapitalizmus olyan elemeinek megőrzését, mint a föld és egyes termelőeszközök magántulajdona, a piac megengedése. Ezzel szemben Sztálin a munkásságra épít, s ennek jegyében hirdeti meg az ország gyors iparosítását, a mezőgazdaság szövetkezetesítését, a kommunista párt vezető szerepére épülő állami és gazdasági irányítást.
Jan Karlovics Berzin
|
Az 1930-as években Georgi Dimitrov lesz a szervezet vezetője, aki egyben utolsóként tölti be e tisztséget. Dimitrov bolgár, 1882-ben született, a bolgár kommunista párt megalapítója. 1945 után lesz a szocialista Bulgária első miniszterelnöke.
A Kominternben nevelkednek a szocialista világ későbbi vezetői, köztük Klement Gotwald, aki a csehszlovák kommunisták vezetője, 1945 után pedig a szocialista Csehszlovákia elnöke. Itt van Maurice Thorez, aki 1930 és 1964 között a Francia KP legendás főtitkára. Itt van Dolores Ibarruri, a spanyol kommunista mozgalom legendás alakja, aki a spanyol polgárháború szimbóluma. És itt van Rákosi Mátyás is, aki majd 1945 után a szocialista Magyarország vezetője lesz.
Jó lenne, ha ma lenne
A Komintern nem mentes a kor politikai küzdelmeitől. A sztálini korszak, a szovjet párt belső küzdelmei, mind-mind hatással vannak rá, és rányomják bélyegüket a szervezetre, pozitív és negatív értelemben is. A Komintern és általában e korszak hibáit ma sokan ellenérvként használják annak bizonygatására, hogy nincs szükség ilyen szervezetre. Nincs igazuk! A Komintern minden hibája ellenére a kommunista pártok eddigi együttműködésének leghatékonyabb formája volt. Ma már nem léteznek azok a feltételek, amelyek akkor lehetővé tették a Komintern működését. Nincs Szovjetunió, s a kommunista mozgalom átfogó támogatását egyetlen mai állam sem vállalja fel, még azok sem, amelyeket kommunisták vezetnek. Elhalványult a világforradalom eszméje is. Elhalványult, de nem halt meg. A kommunista munkáspártok rendszeres találkozói, amelyek mögött olyan nagy pártok állnak, mint a görög, a portugál, a brazil, az indiai, tovább viszik a kommunista mozgalom együttműködésének, az internacionalizmusnak az eszméjét. A Munkáspárt azon van, hogy mielőbb szülessen meg egy új Komintern.
TANULSÁGOK A KMP TÖRTÉNETÉBŐL:
1. A proletárinternacionalizmus a kommunista mozgalom egyik alapvető eszméje, amely nélkül nincs kommunista mozgalom.
2. A tőke nemzetközi méretű szerveződésével szemben a munkásság is csak nemzetközi méretű szerveződéssel veheti fel a harcot.
3. A kommunista politika elvi tisztasága, a marxizmus-leninizmushoz való ragaszkodás a mozgalom közös ügye.
4. A forradalmi harchoz nem elegendőek a jelszavak. A mozgalomnak el kell önmagát tartania, meg kell találnia vezetőit, információkkal kell rendelkeznie, védenie kell önmagát.
|
|