Beszélgetés Szabóné Berta Irénnel, a Vakok Állami Intézetének igazgatójával
|
A Vakok Állami Intézete – jogelőd intézményét is figyelembe véve – több mint százéves múltra tekint vissza, nyújt bentlakásos ellátást, foglalkoztatást látássérültek számára. Először 1825-ben jelent meg ez az intézménytípus.
Az Intézet, s így annak vezetője sem politizál, mégis megtisztelték jelenlétükkel a Munkáspárt május elsejei ünnepségét. Miért? Talán azért, mert mi velük is szolidaritást vállalunk, mint mindenkivel, aki az aktuális kormány rendelkezésének kárvallottja lehet. Mi úgy érezzük, nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra: az emberség és az egyén tisztelete mindenek felett áll.
– Milyen rendszerben működik most a Vakok Állami Intézete?
– Jelenleg négy telephelyen működünk. A Hermina úti egységben rehabilitációs tevékenység folyik, illetve nappali szolgáltatás. Ez azt jelenti, hogy a klubba körülbelül harminc látássérült ember jár be rendszeresen. Bejönnek, napközben ott tartózkodnak, utána hazamennek, közben szolgáltatásokat vesznek igénybe. Van családsegítő szolgáltatás is, ahol elsősorban a régióból érkező látássérültek és családtagjaik számra nyújtunk segítséget, de telefonon az ország bármely csücskéből is megkereshetnek bennünket. Ezen a telephelyen működik a VERCS (Vakok Elemi Rehabilitációs Csoportja), ami egy 30 éves múltra visszatekintő, a közelmúltig egyedülálló tevékenység. Szolgáltatásunk keretében megtanítjuk a mindennapi életvitelhez szükséges alapvető tevékenységeket: mosást, varrást, főzést, lakáson belüli és az utcai közlekedést, speciális kommunikációt. Azokat a látássérült embereket is segítjük, akik felnőttkorban veszítették el látásukat, és azokat is, akik vakon születettek; integrált oktatásban részesülnek, de szükségük van a speciális technikák elsajátítására.
– Konkrét segítséget nyújtanak? Adminisztratív tevékenységet is tanítanak?
– A látássérült embereknek szakvélemény birtokában, normatív alapon fogyatékossági támogatás jár. Nyilván, ha nem tudja valaki, hogy azt hogyan kell igényelni, hozzánk fordul és mi szakmai tanácsot adunk, konkrét segítséget nyújtunk, eligazítjuk, információt adunk. A látássérült embereknek is szükségük van jövedelemre ahhoz, hogy az önállóságuk biztosítva legyen. Bármiben segítünk, ami a mindennapi élethez szükséges, beleértve a munkaerőpiacon való eligazodást is.
– Különbség van azok között, akiknek van látásélményük, és akiknek nincs?
– Igen. Akik vakon születtek, teljes értékű emberek, ugyanúgy élik az életüket, mint a látók. Szeretnek, dolgoznak, szórakoznak. Ugyanakkor nem élték át a látásvesztés krízis-élményét. Más a helyzet azokkal, akik fiatal vagy felnőttkorban veszítik el a látásukat, nekik van látásélményük. Az ő segítségükre működik a VERCS, és többségük komplex pszichológiai szolgáltatást is igénybe vesz, hiszen a látásvesztés egy rendkívül súlyos krízishelyzet, amely egyéni szükségletekre igazított „támogatási csomagot” igényel. Nekik újra tanítjuk élni az életüket. Természetesen, aki vakon született és hozzánk fordul, szintén oktatásban, illetve segítségben részesül.
– Gyakran szorongunk, ha egy vak embernek segíteni kell…
– Sajnos az embereknek nincsenek ismereteik erről. Ha egy vak embert látunk, oda kell lépni és meg kell kérdezni, hogy segíthetünk-e. Lehet, hogy nem kér segítséget, de ezen nem kell megsértődni. Amennyiben kér, ajánljuk fel a karunkat, semmiképpen ne ragadjuk meg, és ne kezdjük el jó szándékkal sem taszigálni. A villamoson soha ne mondjuk, hogy ott van egy hely, hiszen ő nem tudja, hogy hol van az ott. Mondjuk azt, hogy az ön jobb oldalán van egy hely. Feltétlenül el kell mondani az irányt.
– Igazgató Asszonynak nem szorult össze a szíve, mikor ezt a munkát vállalta?
– Egy szakembernek az a feladata, hogy minden tudásával segítse a látássérülteket, és egyenlő partnernek tekintse őket. Tudtam, hogy mit vállaltam, és ennek fényében dolgoztam-dolgozom immár négy esztendeje.
Munkában a Központi Alapszervezet
Kedden reggel a munkáspárti alapszervezet két tagja a Kelenföldi pályaudvaron kezdte a munkát.
Meleg volt és az emberek az árnyékba húzódtak, így jó alkalom volt ez a Szabadság példányainak osztogatására. Szívesen vették a lapot a járókelők és az utasok. “Lesz mit olvasni a vonaton!” – mondta egy gyerekkel siető apa. A padokra elhelyezett szórólapok is fogytak. A pályaudvar előtt, az aluljáró lépcsőjénél és a buszvégállomáson is nagy a forgalom. Mindenhová érdemes kitelepülni!
A mostani út elsődleges célja a felderítés volt. Kitelepülés előtt érdemes eltölteni 1-2 órát a helyszínen, hogy tudjuk, merre érdemes menni, hol a legjelentősebb a gyalogos forgalom.
De az idő drága! Ezért – ha már odabuszoztak –, nem mentek üres kézzel. Néhány száz szórólap és Szabadság lapult a táskájukban – nem hiába!
Ki kell használni minden percet! Csak ez a hozzáállás vezethet sikerhez.
A Szabadság fegyver! – szoktuk mondani –, de csak akkor, ha eljut az emberekhez. Most pedig sok példány eljutott hozzájuk, érdemes ezt más állomásokon is megpróbálni!
|
|