Nobel-díj: politika vagy valóság?
Finoman szólva is vitatható döntést hoztak Oslóban az irodalmi Nobel-díj és a Nobel-békedíj odaítélésével.
A perui Mario Vargas Llosa a „hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért” kapta meg az irodalmi Nobel-díjat. Kérdés, miért most? Hiszen a latin-amerikai irodalom e nagy alkotójának már sok évvel ezelőtt kellett volna megkapnia ezt a kitüntetést, akkor, amikor még sokkal inkább író volt, mint politikus. Mario Vargas Llosa ugyanis jelenleg a „liberális demokrácia védelmezőjének és a diktatúrák makacs bírálójának” tekinti önmagát, miközben elfogult a legreakciósabb nemzetközi jobboldal iránt, és hallgat az Egyesült Államok Irak elleni igazságtalan háborújáról vagy éppen a guantánamói koncentrációs táborban folyó kínzásokról. Vajon ezt a díjat azért kapta meg, hogy elismerjék A zöld palota szerzőjének érdemeit, vagy a Kuba és Venezuela elleni támadásokért?
A Nobel-békedíjat Liu Xiaobo kínai ellenzéki kapta meg. A férfi Nyugaton évek óta az emberi jogok hőse, odahaza az ország ellenségének tartják, el is ítélték. A történelem eldönti, hogy kinek van igaza. Azonban nehéz elvonatkoztatni az oslói „ béke-díjak” időzítéséről. Egy éve az a Barack Obama kapta, aki azóta is háborút visel a világ több pontján, fegyverrel fenyegeti a független Iránt és Észak-Koreát. Obama a Nobel-díjnak is köszönhetően majd egy évig hitethette el a világgal, hogy az amerikai politika megváltozott, hogy békehős és nem háborús uszító.
A kínai ellenzéki semmiben nem különbözik azoknak a „másként gondolkodóknak” a típusától, akiket az Egyesült Államok évtizedek óta használ ötödik hadoszlopként több-kevesebb sikerrel olyan országokban, amelyek nem tetszenek neki. Kínával nyíltan gazdasági okokból nem mer szembe menni Washington, így támadja minden más fronton. Talán van igazság a pekingi kommentárban: A „másképpen gondolkodó” Liu Hsziao-po kitüntetésével egyszerűen az előítéletüket fejezték ki, a döntés mögött a kínai felemelkedéstől, a kínai modelltől való rettegés húzódik.
|